Ako si utriediť myšlienky

FacebookTwitter

Mám parádny nápad.

Idem ho rozplánovať.

Príde množstvo súvisiacich myšlienok.

Až je z toho nakoniec jeden veľký guláš…

Tak sa na plánovanie vykašlem a vrhnem sa do realizácie nápadu hlava nehlava.

Výsledok? Čoskoro tvrdo narazím na nejakú prekážku, ktorá sa dala ľahko predvídať, a celý nápad je zbytočne v háji.

Tadiaľto cesta nevedie

Škoda všetkých tých nápadov. Začal som sa teda obzerať po systéme, ktorý by s triedením myšlienok pomohol.

Našiel som ho v knihe Will it fly.

V tomto článku vám ukážem tri kroky, ako si utriediť myšlienky. Volám to lístočková metóda. Pomáha mi pri písaní, marketingu a aj pri osobných veciach, ako je plánovanie dovolenky či narodeninovej oslavy. Je to jeden z najlepších spôsobov na zvýšenie produktivity.

Nech máte akýkoľvek nápad, dôležité je premyslieť si ho zo všetkých strán, aby ste našli to najlepšie riešenie a odhalili prípadné prekážky. Ale treba to urobiť efektívne a rýchlo, pretože dlhé premýšlanie začne rýchlo nudiť. Na to je najlepšie vytiahnuť myšlienky z hlavy na papier. Potom sa dajú pekne roztriediť.

Ako si utriediť myšlienky v troch krokoch

Takže takto vyzerá lístočková metóda, vďaka ktorej sa nestratíte v záplave myšlienok.

1. Prepísanie myšlienok na papier

Prvým krokom, ako si utriediť myšlienky, je vytiahnuť z hlavy na papier všetky relevantné myšlienky ohľadom vášho nápadu alebo problému, ktorý chcete riešiť. Neklaďte si takzvanú servítku pred ústa a hoďte na papier všetko, čo vás napadne. Či sú vaše myšlienky relevantné budete zvažovať neskôr. V tomto kroku chceme toho na papier dostať čo najviac. Snažte sa na váš nápad či problém pozerať z rôznych pohľadov a zapíšte si všetko, čo vás napadne.

Nastavte si časový limit desať minút na premýšľanie a písanie nápadov na lístky, potom si dajte desať minút prestávku. Zopakujte to trikrát. Počas prestávok váš rozum podvedome spracováva dodatočné myšlienky a informácie, a častokrát sa stane, že po druhej prestávke v posledných tretích desiatich minútach dostanete tie najlepšie nápady.

Ideálne je na zapisovanie myšlienok použiť samolepiace lístky (odtiaľ meno lístočková metóda). Majú totiž kompaktnú veľkosť, takže na každý sa zmestí akurát jedna myšlienka. Nenúti vás to rozpisovať sa dopodrobna alebo premýšlať príliš dlho, pretože to iba vedie k tomu, že stratíte niť. Ďalšou výhodou samolepiacich lístkov je, že sa dajú jednoducho nalepiť na stôl alebo na stenu, čím vám značne uľahčia krok číslo dva.

2. Ako si utriediť myšlienky do skupín

Po tom, ako prepíšete všetky myšlienky na samolepiace lístky to bude vyzerať riadne chaoticky. A to je dobre! Práve teraz prichádza na radu triedenie, ktoré je najdôležitejšou súčasťou systému, ako si utriediť myšlienky.

Keď máte všetky myšlienky takto pekne pred očami, nič vám neunikne a nestratíte sa v tom. Začnite teda triediť myšlienky do skupín. Napríklad, ak píšete knihu, roztrieďte myšlienky do jednotlivých kapitol. V prípade, že plánujete spoznávaciu dovolenku, zaraďte myšlienky podľa oblastí, kadiaľ budete cestovať. Myšlienky, ktoré sú irelevantné kľudne odstráňte.

Keď máte lístky s myšlienkami roztriedené do skupín, začnite ich ukladať do správneho poradia v rámci každej skupiny, aby na seba chronologicky nadväzovali. Zrazu uvidíte, ako to všetko začne dávať zmyseľ. Už to nebudú len chaotické myšlienky, ale presne zoradený a roztriedený plán.

3. Čas na systematické konanie

Keď máte svoj plán pred sebou, je čas pustiť sa do jeho naplnenia. Vyberte si teda jednu z myšlienok a pustite sa do nej. Späť k príkladu s písaním knihy: zoberiete si prvú myšlienku z jednej kapitoly a začnete písať. Kým ju nedokončíte, nepokračujte. Keď je hotová, lístok preškrtnite a vráťte ho na svoje pôvodné miesto, aby ste mali jasno v tom, ktoré myšlienky sú ukončené. Potom si zoberte nasledovný lístok a pokračujte s ním.

Vždy sústreďte všetku svoju energiu iba na jednu jedinú myšlienku, aby ste predišli tomu, že vás celkový rozsah veľkého projektu odradí. Pozerajte si iba na to, čo idete robiť ako ďalšie, nie na to, koľko toho ešte celkovo ostáva. Takýmto spôsobom sa krok za krokom budete približovať k naplneniu svojho plánu. Ani sa nenazdáte a ste hotoví.

Záver

Verím, že aj vám lístočková metóda pomôže utriediť si myšlienky.

Už viete, na čo ju využijete ako prvé? Bude to na písanie blogového článku alebo plánovanie narodeninovej oslavy? Či niečo iné?

Podeľte sa v komentároch 🙂

Aktualizované: